Historia Blachowni: Kalendarium historyczne

Witam serdecznie. Jeśli czytasz ten artykuł, to pewnie w większym lub mniejszym stopniu interesuje Cię historia Blachowni i okolic. Bardzo się z tego cieszę, że tu zaglądnęliście, bo mam małą nadzieję, że dzięki Wam uda się stworzyć coś większego, ciekawego i przydatnego z punktu widzenia poznawania historii naszego miasta!

Pod koniec czerwca na stronie, testowo pojawiła się w lewym menu zakładka Kalendarium historyczne. Właśnie tam będę zamieszczał krótkie opisy wydarzeń jakie miały miejsce tego dnia w dziejach Blachowni. Jeśli o jakimś wydarzeniu już pisałem, to przy opisie pojawi się też link do posta.

Oprócz dat wydarzeń z historii naszego miasta, w kalendarium będą też różnego typu ciekawostki dotyczące najbliższych okolic, a ustalenie dokładnych ich dat jest trudne lub często niemożliwe.

Na dobry początek zamieściłem równe 50 dat wydarzeń z przeszłości do bazy. Wiele miejscowości ma podobne kalendaria prezentowane przeważnie w formie papierowej. Już kilkanaście dat może przybliżyć nam historię danego miasta, większe miasta mają takich dat nawet kilkadziesiąt. Jeśli daty są prezentowane w formie listy to wygląda to w miarę okazale, niestety jeśli wpisy są prezentowane w dzień wydarzenia wygląda to ubogo i na stronie średnio raz w tygodniu możemy coś zobaczyć w kalendarium przy początkowych 50 odnotowanych wydarzeniach.

Kolejne daty będę dodawał systematycznie wraz z artykułami historycznymi, a także gdy uda mi się zebrać więcej przy Waszej pomocy. Jeśli widzicie komunikat: brak wydarzenia, a wiecie, że coś tego dnia wydarzyło się dawno temu, to proszę o informację na adres: rafal.ziolek@o2.pl.

Artykułów i dat mam przygotowanych sporo, szczególnie z informacjami, które wcześniej nie pojawiały się w innych publikacjach lub zawierały nieco inną treść niż udało mi się pozyskać. Gdy będę miał więcej czasu, to myślę, że wszyscy fani historii będą usatysfakcjonowani z publikowanych treści.

Proces rozbudowywania archiwum dat będzie długotrwały, gdyż w każdej publikacji w której jest mowa o Blachowni, pojawiają się nowe, często ciekawe daty i wydarzenia, których dat trzeba będzie dopiero poszukać. Zapraszam do współpracy i częstych odwiedzin strony!

 

Pozdrawiam, Rafał


Bieżąca liczba wydarzeń w bazie: 64

Serdecznie podziękowania za pomoc w tworzeniu kalendarium dla:

 

Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Kard. Stefan Wyszyński