Zapraszam na nową stronę!

Już od dzisiaj dostępny jest nowy serwis mojego autorstwa. Tym razem będzie poświęcony wyłącznie historii Blachowni i najbliższych okolic. Obecnie została przeniesiona część artykułów ze strony www.blachownia.com, dotyczących właśnie historii. Udało mi się zebrać na tyle dużo materiałów, że postanowiłem zrobić osobną witrynę internetową.

Nowe informacje i artykuły na wortal postaram się dodawać sukcesywnie, w miarę możliwości czasowych. Po przejrzeniu kilkudziesięciu tysięcy gazet, kilkuset książek, map i przeprowadzeniu rozmów z różnymi, bardzo ciekawymi osobami, udało się znaleźć całkiem sporo ciekawych, często nowych, informacji i materiałów o naszym mieście i najbliższych okolicach.

Chciałbym zebrać jak najwięcej informacji, druków, zdjęć i ciekawych historii w jednym miejscu, aby, oprócz mieszkańców interesujących się dawnymi czasami, także osoby odwiedzające naszą gminę mogły zdobyć informacje o jej najdawniejszych dziejach. Niestety, FB nie sprawdza się najlepiej do tego celu. Ciekawe informacje przepadają w tym ogromnym śmietniku. Również na stronie informacyjnej tak ciekawe informacje były mniej wyróżnione wśród licznych artykułów z aktualnych wydarzeń. Tutaj będzie dostępne wszystko w jednym miejscu.

Dzieje obecnych terenów naszej gminy postaram się dokładnie opisać na podstawie posiadanych materiałów źródłowych od czasów średniowiecznych, a nawet wcześniejszych, aż do historii współczesnej. Część wpisów będzie pisana na podstawie opowiadań i zasłyszanych legend, liczę więc na interesujące dyskusje – zawsze można odkryć jakąś historię na nowo lub znaleźć nowe fakty.

Oczywiście opisywanie dawnych czasów nie jest sprawą prostą. Wiele źródeł zaginęło, część leży jeszcze nieodkrytych lub zapomnianych na strychach czy w szufladach. Tutaj moja prośba o pomoc w zbieraniu materiałów do wszystkich, którzy chcieliby, aby pamięć o dawnych wydarzeniach nie zginęła na zawsze i aby historia naszych przodków przetrwała jak najdłużej.

Wiele osób posiada bardzo ciekawe stare druki, dokumenty, wycinki z gazet, opowieści, zdjęcia, na których jest nasza gmina, i często te materiały lądują w koszu lub leżą i niszczeją. Zapraszam do podzielenia się nimi za pośrednictwem strony Historia Blachowni i okolic.

Na stronie będzie jeszcze kilka zmian, zostaną przeniesione kolejne artykuły i zaktualizowane będzie kalendarium historyczne. Mam nadzieję, że strona spodoba się nie tylko miłośnikom historii Blachowni, ale szerszemu gronu…

A teraz zapraszam na:

www.historia.blachownia.com