Droga św. Jakuba przebiega przez Blachownię

Pewnie wielu z nas zastanawiało się, co oznaczają tabliczki ze strzałkami i żółtymi znakami na niebieskim tle, rozmieszczone w różnych miejscach naszej gminy? Jest to oznaczenie odcinka Drogi św. Jakuba prowadzącej od Częstochowy do Góry św. Anny. Długość tego odcinka wynosi ponad 100 km, a w całej Polsce długość Drogi sięga blisko 5000 km. Znaki na tabliczkach przypominają muszlę, która jest jednym z symboli św. Jakuba, jak i szlaku jego imienia. Znakowanie drogi rozpoczęło się już w 2015 roku, a 24 i 25 czerwca br. odbędzie się jej uroczyste otwarcie w Pawełkach.

Szlak z muszelką przebiega przez gminy: Blachownia, Wręczyca Wielka, Herby, Kochanowice, Ciasna, Pawonków, Zawadzkie, Jemielnica, Strzelce Opolskie, Ujazd, Leśnica, a w naszej gminie przez Starą Gorzelnię, Łojki, Konradów, Blachownię i Cisie.

Tabliczki rozmieszone zostały przy obiektach o charakterze sakralnym, długich odcinkach, czy ważniejszych obiektach w mieście. W centrum, drogowskaz można zobaczyć na przykład: na Prażynce (nieco uszkodzony) czy dalej przy rzeczce na Ostkach. Trasa może zainteresować też turystów, gdyż biegnie przez bardzo atrakcyjne krajobrazowo tereny, gdzie oprócz malowniczych widoków napotkamy wiele przydrożnych kapliczek, krzyżów czy kościołów. W odległych czasach, począwszy od wczesnego średniowiecza szlaki pątnicze łączyły prawie całą Europę i zmierzały do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.  Droga św. Jakuba nazywana jest też Camino de Santiago lub Via Jacobi.

Św. Jakub był jednym z 12 apostołów Jezusa Chrystusa i jednym z pierwszych jego uczniów. Nauki Chrystusa głosił w Hiszpanii, dlatego stał się patronem tego kraju jak i Portugalii, jest też patronem: aptekarzy, pielgrzymów, żebraków, robotników. Jego atrybuty to m.in.: bukłak, kij pielgrzyma, muszla, księga i miecz. Został ścięty przez wnuka Heroda.

W kwietniu 2017 roku została wydana publikacja Częstochowska Droga św. Jakuba – Przewodnik, której recenzję można znaleźć TUTAJ.