Częstochowska Droga św. Jakuba – Przewodnik

W kwietniu 2017 roku została wydana publikacja Częstochowska Droga św. Jakuba. Przewodnik. Wydawcą książki jest Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lublinieckiej, a jej nakład to 500 egzemplarzy. Osoby, które chciałyby nabyć przewodnik muszą skontaktować się z biurem stowarzyszenia. Kontakt możliwy jest pod adresem e-mail: srzl@tlen.pl lub telefoniczny 343 561 000.

Przewodnik jest bardzo dobrze przygotowany i ciekawie opracowany. Na 114 stronach! znajdziemy m.in.: historię Drogi św. Jakuba, słowa pieśni pielgrzyma, błogosławieństwo pielgrzyma, mapę istniejącej drogi na terenie Polski, mapę Częstochowskiej Drogi św. Jakuba. Każda miejscowość na drodze tego szlaku jest dokładnie opisana, zawiera szczegółową mapkę, treściwe opisy ulic i leśnych duktów, które będziemy musieli pokonać poruszając się Drogą św. Jakuba.

Nie mogło zabraknąć naszej gminy: opisana jest trasa przez Starą Gorzelnię, Łojki, Konradów, Blachownię, Cisie. W treści podane są położenia GPS, dzięki czemu nie zabłądzimy na szlaku i będziemy mogli np. za pomocą telefonu komórkowego namierzyć współrzędne geograficzne i trafić do opisywanego miejsca na Drodze.
W publikacji znajdziemy liczne zdjęcia. Autorzy wymienili również sklepy, apteki, punkty noclegowe, bankomaty, urzędy pocztowe czy urzędy miast, w każdej miejscowości!

W przewodniku znajdują się, także informacje i ciekawostki dotyczące miast i wsi oraz ważniejszych obiektów znajdujących się w pobliżu, np. w naszej gminie znajdziemy informacje na temat źródełka św. Huberta, oddalonego od Drogi o ok. 1km.

Na końcu broszury znajdziemy opis w języku niemieckim i herby gmin znajdujących się na szlaku z muszelką.

Przewodnik ten z całą pewnością jest warty polecenia. Dzięki niemu można odbyć ciekawą pielgrzymkę, nie koniecznie z motywów duchowych, a w np. w celu poznania pięknych miejsc, którymi wiedzie Częstochowska Droga św. Jakuba.